Nforce2
Recenzia zakladnej dosky EPoX 8RDA+ (nForce2)
Cez vikend sa mi podarilo otestovat zakladnu
dosku EPoX 8RDA+, ktora je zaloena na cipsete od Nvidie
- nForce2. Vlastnosti cipsetu nForce2 su velmi zaujimave
- dvojkanalova DDR333/DDR400 s maximalnou priepustnostou
a do 6.4 GB/s a AGP 8X s priepustnostou do 2,1 GB/s. Okrem tychto
vlastnosti, prinasa nForce2 cipset vyborne
monosti na pretaktovanie a vyladenie systemu. Zostava bola doplnena
2 ks. 256 MB pamate (1xDDR333 APACER Samsung C cipy + 1xDDR400 APACER
Samsung D cipy) a procesorom AMD Athlon XP 1700+ (Thoroughbred B0 JIUGB).
Sam som bol velmi zvedavy (vzhladom na monosti), ako si
zakladna doska povedie a ake vysledky (aj pretaktovania)
s nou dosiahnem.
Úvod
Po ciastocnom sklamani po vydani cipsetu VIA KT400, ktora nakoniec nepriniesla nic prevratneho (napr. aj delicku 1/6) sa oci uivatelov upriamili na prichadzajuci cipset od Nvidie nForce2. Ten mal priniest nielen monost nastavenia nezavislej frekvencie AGP vzhladom na frekvenciu zbernice FSB, ale aj ine lakadla.
Samozrejme ako u je zvykom na vydanie cipsetu sme si pockali, ale nie tak dlho, ako to bolo v pripade nForce, ktory sa dostal na trh v case, ked u bol ciastocne prekonany. Zakladne dosky s s novym cipsetom nForce2 ma v ponuke u kady seriózny vyrobca zakladnych dosiek.
Rovnako, ako MSI, ASUS, ABIT aj EPoX ma v ponuke dva modely zakladnych dosiek postavenych na cipsete nForce2 - EPoX 8RDA a 8RDA+.
Cipset nVidia nforce2
Vlastnosti cipsetu nForce2 su velmi zaujimave - dvojkanalova DDR333/DDR400 s maximalnou priepustnostou a do 6.4 GB/s a AGP 8X s priepustnostou do 2,1 GB/s. Inymi zaujimavymi vlastnostami je DASP (Dynamic Adaptive Speculative Pre-Processor), ktory skrati odozvu pamate a tie zbernica HyperTransport, ktora prinasa 800 MB/s medzi severnym mostom (Northbridge) a junym mostom (Southbridge). Nvidia nForce2 prichadza s 2 verziami severneho mosta IGP/SPP a 2 verziami juneho mostu MCP/MCPT. Rozdiely medzi MCP a MCP-T je v podpore IEEE1394a Firewire rozhrania a pridana funkcnost integr sietovky na MAC.
Ak sa pozrieme na momentalny trh s cipsetmi, konkurenciou pre nForce2 je VIA KT400 a SiS746FX. SiS vydala SiS746FX s podporou DDR400 a AGP8X. Ak sa pozrieme na VIA, tak v jej plane je vydanie KT400A, ktora by mala priniest oficialnu podporu DDR400 pamati a mono aj delicku 1/6. Nakoniec sa vsak podla neoficialnych informacii moe vydanie cipsetu posunut, alebo aj zrusit. Vzhladom na tieto informacie a konkurentoch ma nVidia nForce2 cipset velmi velku sancu prerazit a udomacnit sa.
Špecifikacia
Procesor AMD Athlon, Athlon XP, Duron
Cipset Northbridge: NVIDIA nForce2 SPP , Southbridge: MCP-T
BIOS Award/Phoenix BIOS v6.0
FSB 200/266/333 MHz
Pamat 3 x DDR SDRAM PC3200, 3GB max.
Prevedenie ATX
Sloty
AGP 1, 8x
PCI 6, 32-bit
Porty
PS/2 1x na mys, 1x klavesnica
Seriove porty 2
Paralerne porty 1
USB porty 4 na doske, 2 cez USB bracket
Siet 1 x Realtek RTL8201 PHY
IDE 2 x E/IDE Ultra DMA/133, 4 zariadenia max.
Integrovane zariadenia
Zvuk 6-kanalova Realtek ALC650E
Firewire IEEE1394 Firewire rozhranie
Balenie a vybava
Na zaciatok upozornim, e sa mi akosi nepodarilo rozchodit digitalny fotoaparat a tak som bol nuteny pouit fotky / obrazky z inych stranok - podstatna vacsina z nich vsak pochadza zo stranky http://www.vr-zone.com/. Samozrejme vysledky testu / obrazky su u z mojej "produkcie" :).
Zakladna doska prisla v celkom inej krabici (po stranke dizajnu), ako som cakal. Ti, ktori poznaju vyrobcu EPoX vedia, e krabica a jej vzhlad nie je jeho silnou strankou. Riesenie a vzhlad krabice 8RDA+ je vsak zaujimavejsi a celkovo lepsi, ako krabice predoslych modelov. V krabici sa okrem zakladnej dosky nachadzal manual, manual k instalacii, jeden IDE kabel ATA100/133, jeden floppy kabel, USB bracket, bracket s Firewire vstupmi a instalacne CD s potrebnymi ovladacmi.
Prevedenie
Layout zakladnej dosky je dobry. U je zvykom, e zakladne dosky od EPoXu maju zelene PCB. Doske dominuje rozmernejsi pasivny chladic NB. Konektor ATX nie je umiestneny prave idealne, ale sikovny uivatel si s tymto mensim problemom urcite poradi.
Miesto okolo Socketu A je dost velke na to, aby ste umiestnili aj velke chladice. Na tych uivatelov, ktori chladia vodnym chladenim / upevnuju waterblock cez 4 diery okolo Socketu EPoX myslel a nechal 4 diery okolo Socketu na upevnenie. Vela vyrobcov vsak na tieto montane diery zabuda.
Pri Socket A este ostaneme. V jeho strede sa nenachadza klasicky zeleny teplotny senzor, ale senzor, ktory pripomina malicky podlhovasty odpor.
Na zakladnej doske sa nachadza jeden AGP 8X port s poistkou proti vysunutiu (to je pri lepsich vyrobcoch zakladnych dosiek u standardom). Nasleduje 6 PCI portov. Pre pamate su tu celkovo 3 sloty, pricom su sloty a AGP umiestnene tak, e budete mat problem vybrat pamat ak mate zasunutu graficku kartu v AGP slote.
Par detailov k heatsinku, ktory chladi severny most (NB). Heatsink je sice co do rozmerov velmi dobry, bohuial v otazke optimalneho chladenia by som sa pozastavil. Heatsink ma kruhovy tvar a vysku pribline 2,5-3 cm. Je upevneny cez klasicke kolicky a tak som sa pozrel, ako sa prenasa teplo z NB do heatsinku. Po odstraneni heatsinku som zostal prekvapeny. Medzi telesom (heatsinkom) a plochou NB sa nachadza ruova teplovodiva poduska s rozmermi 1,2 x 1,2 cm. Ak sa pozriete na vrch heatsinku a na jeho plny stred s kruhovy tvarom - tak ta poduska je co do rozmerov mensia. Skusal som dosku nechat v danom stave, ale po par testoch na zakladnej frekvencii bol heatsink taky horuci, e sa na nom nedal podrat prst. Po diskusiach na internete som zistil, e aj iny uivatelia tejto dosky mali podobny problem - na druhu stranu zakladna doska sa spravala stabilne.
Nasim cielom vsak bolo otestovat dosku co najlepsie a tak som ruovu podusku odstranil aj z NB aj z heatsinku a cely povrch cipsetu som natrel bielou teplovodivou pastou. Na danu pastu sa potom nasadil heatsink spat a bolo vidno, e sa pasta pekne pretlacila po celej ploche okolo rebier. Prenos tepla by mal byt v tomto pripade u lepsi. Osobne som vsak pridal na heatsink este vetrak Titan - malych rozmerov.
Po tychto modifikaciach bol heatsink vlany, pri slabej zatai dokonca chladny. V pripade, e chcete system pretaktovavat odporucam spravit tieto modifikacie, pretoe bez nich to asi nepojde.
V pravom dolnom rohu dosky sa nachadzaju IDE + floppy konektory. Dalej sa tu nachadza informacny display, ktory hlasi aktualny stav dosky a v pripade chyby vam ukae urcitu kombinaciu cisla a pismena. Podla nej si potom v manuale zistite o aku chybu sa jedna.
V tejto oblasti dosky sa nachadza aj rozhranie Firewire. Su tu dva podlhovaste, biele konektory do ktorych napojite kable z Firewire bracketu. Na prvom obrazku mate cip, ktory sa stara o Firewire na druhom konektory. Cip Realtek RTL8801B IEEE 1394A PHY poskytuje dva plne kompatibilne Firewire porty s priepustnostou 100/200/400 MB/s.
Cip Realtek ALC650 je 18-bitovy kompatibilny s AC'97 2.2. Podporuje 5.1 zvuk s 6 nezavislymi kanalmi (lavy, pravy, Center, Zadny lavy a pravy efektovy a Subwoofer). The ALC650 podporuje AC'97 2.2 kompatibilny S/PDIF vystup - cez konektor na doske. Je tu vsak aj ina monost - 8RDA+ ponuka 6 kanalovy zvuk. mód a to tak, e modry konektor (vstupy a vystupy pre zvuk na zadnom I/O panely) sa stane vstupom pre zadne - efektove reproduktory a ruovy konektor sa stane vstupom pre centralny reproduktor a subwoofer. Zeleny konektor zostava na pripojenie klasickych prednych reproduktorov. Hoci EPoX ponuka pridavnu kartu s optickym vystupom, tato zakladna doska sa dodava bez Soundstorm certifikacie (musite mat standardne S/PDIF, ako aj 6-kanalovu podporu a HW dekódovanie AC3.
Osobne som zmenu zvuk. vstupov na doske neskusal, podla zdrojov z diskusnych fór vsak nefunguje.
Realtek RTL8201BL je 10/100Mbps cipom.
Obrazky severneho a juneho mosta (NB a SB).
I/O panel pozostava z konektorov PS/2 pre klavesnicu a mys, 1 paralelny port (EPP/ECP), 2 seriove porty, 2 USB porty, 1 RJ45 LAN konektor a AUDIO konektory.
BIOS a monosti
BIOS je doleitou castou. EPoX je v tomto pripade stale na spici a ani pri zakladnej doske EPoX 8RDA+ nie tomu naopak. Bokom neostane ani velmi skuseny uivatel.
Podme rovno s sekcii PowerBIOS. V nej si nastavite snad vsetko od:
nasobica CPU (a do 24x)
frekvencie FSB (s poslednym oficialnym BIOSOM a do 250 MHz po 1 MHz krokoch)
frekvencie pamati (bud synchrónne, alebo asynchrónne co je velmi / velmi dobra monost ako zistit, ci nie su limitom vase pamate - ponuka je nasledovna CPU:DRAM 120% ( 5:6 ), 125% ( 4:5 ), 150% ( 4:6 ), 166% ( 3:5 ), 200% (1:2). Napokon je vsak najlepsie po stranke vykonu nechat synchrónne nastavenie.)
casovanie pamati (bud AUTO, alebo z SPD, alebo EXPERT, kde si nastavite casovania podla vasich predstav. Hodnoty resp. ich monosti su nasledovne : TRAS 1-15 , TRCD 1-7, TRP 1-7 a CAS 1,5-3.
Nastavenie frekvencie AGP - vyborna a overclockermi zbonovana funkcia, ktora umonuje nastavenie frekvencie AGP. To znamena, e zvysovanim frekvencie FSB sa vam frekvencia AGP zvysovat nebude. T je vyborne hlavne ak mierite na hodnotu FSB nad 200 MHz. Uvedieme si priklad: nastavite si frekvenciu procesora na 10x X 200MHz FSB (2 GHz). Nastavite si potom frekvenciu AGP na 66 MHz, pricom PCI vam pojde na 33 MHz. Tym padom mate system na 200 MHz zbernici s frekvenciou AGP/PCI 66/33 MHz - teda ako pri standardnom nastaveni procesora. Presne na to cakali uivatelia pri cipsete VIA KT400 - ten vsak delicku 1/6, ktory by umonoval pri 200 FSB pomer AGP/PCI 66/33 MHz, nepriniesol.
V menu zvysovania voltae si budete moct zvysit volta CPU do 2,2 V, volta AGP do 1,8V a volta pamati do 2,9V (co je sice celkom fajn hodnota, ale niekto by chcel viac). Urcite chyba zmena voltae cipsetu - preco? To napisem neskor.
Ine ponuky BIOSU. Zastavim sa este pri teplote. Zakladna doska ukazuje teplotu z cidla uprostred Socketu. Pre ochranu pred zhorenim CPU, sa vsak snima teplota priamo z jeho diódy (samozrejme ak pouijete CPU, ktore takuto diódu ma).
Ovladace / vybava na priloenom CD a zvuk
Na priloenom CD sa nachadzaju vsetky potrebne ovladace. Po ich nainstalovani sa vam nainstaluju ovladace nielen pre zvuk, siet a firewire, ale aj USB. V panely sa vam po restarte objavi Nvidia nforce ovladaci panel, ktory ma nasledovne ponuky - pozrite si vsetky obrazky.
Zvuk - mal som pripojene reprobedne Creative Inspire 2400 2+1. V porovnani s integrovanou zvukovkou v EPoX 8K3A bola kvalita hudby ovela lepsia, satelity nevydavali sum a celkovo lepsie pocity.
ZOSTAVA
EPoX 8RDA+ (nforce2), AMD AthlonXP 1700+ (Thoroughbred B0 JIUGB), 256 MB APACER DDR333 (Samsung C cip) + 256 MB APACER DR400 (Samsung D cip), 15 GB Maxtor 7200 rpm, MSI GeForce3 Ti 200 VIVO, Teac 32x CDROM + Sony CD-RW, 300 W zdroj Fortron, chladic Arctic Cooling Copper Silent, skrinka Chieftec Midi (2 pridavne vetraky - prvy na nasavanie vzduchu a druhy regulovany teplotou na odsavanie tepleho vzduchu).
Software, OS a verzia BIOSU: testovalo sa na op. systeme Windows XP Prof. SP1, pricom sa pouil testovaci software: Sisoft Sandra 2003 Prof, HwInfo32, Cpu-Z, MemTACH, TestCPU, Wcpuid, PC Mark 2001, 3Dmark2001, Super PI.
K overeniu stability som pouil Prime95.
Naflashoval som poslednu oficialnu verziu BIOSU k doske 8RDA+ s nazvom suboru 8RDA3129.bin.
Testy
Nainstaloval som vsetky komponenty, pricom sa zastavim este pri jednej doleitej veci. Je to umiestnenie pamati v slotoch. Kede doska vie vyuit dve pamatove kanaly (64+64 bit=128 bit), je potrebne resp. lepsie pouit dva kusy pamati od rovnakeho vyrobcu, rovnakej rychlosti a rovnakeho typu (nie je to vsak povinne). Ak pouivate dva kusy pamate a vyuivate tym teda 128 bitovu dvojkanalovu architekturu, musite umiestnit jeden kus pamate do Slotu 1 a druhy kus do Slotu 2, alebo 3 (teda nesmiete umiestnit pamate do slotu 2 a 3, pretoe sa bude vyuivat iba 64 bit). Ak pouivate iba jeden kus pamate moete ju umiestnit do hociktoreho slotu z 3, ktore mate k dispozicii.
System bol teda nainstalovany, nahodil som instalaciu Windows XP Prof, ktora prebehla bez jedineho problemu. System bol na standardnej frekvencii 1700+, stabilny a nevyskytol sa jediny problem - ani pocas testovania stability programom Prime 95. Pamate boli nastavene na najlepsie casovanie.
Po tomto zakladnom teste vsak prisli na radu urcite ocakavane testy - pretaktovanie, najvyssia frekvencia FSB.
Nastavil som volta CPU z 1,6V na 1,75V a volta pamati na 2,9V, co je este bezpecna hranica.
Postupne som zvysoval FSB, pricom som v BIOSE zamkol frekvenciu AGP na 66 MHz a tym padom aj PCI na 33 MHz. Tymto krokom som vlastne vyradil mone problemy s inymi zariadeniami, ktore by nezvladli velmi vysoku frekvenciu AGP, alebo PCI (graficke karty, pevne disky a pod.). System bez problemov zvladol 166 MHz FSB na najlepsie casovanie pamati, co ma potesilo a dnes v svete pretaktovania a ladenia je to u bene.
Frekvencia FSB 190 MHZ bola kriticka a zistil som, e jedna z pamati u nevladze (bola to APACER DDR400 CL3 s Samsung D cipami). Musel som zniit casovanie pamati - kvoli vykonu/priepustnosti som nenastavoval asynchrónny beh pamati - na jednej strane by to sice odlahcilo pamat a nemusel by som zniit jej casovania, na druhu stranu by to vsak zobralo jej priepustnost a to som ja velmi nechcel. Teda nastavil som casovanie na 2,5-3-6-3 a cakal ci sa pojde s FSB vyssie.
Cez 200 MHz FSB som sa dostal bez problemov - opat sa system spraval stabilne, ako v benych testoch, tak aj po otestovani v PRIME95. Ohlasy z internetu, ktore sa tykali vyssej FSB ako 200 MHz, boli take, e nad 200 Mhz FSB je potrebne urobit HW modifikaciu voltae cipsetu - bez nej a zvysenia voltae sa vraj na vyssiu FSB ako 200 MHz nedostanete. Natiska sa vsak otazka o aku reviziu dosky slo. Ta, ktoru som mal v teste bola 1.1 a zda sa, e tej sa dany problem a tak netykal. Podme vsak dalej.
Od 200 MHz FSB som isiel hore po 1 MHz - predsa som len chcel zistit, co i len malu nestabilitu.
Nebudem vas natahovat - ROCK STABLE frekvencia bola 209 MHz FSB x 10 nasobic = 2090 MHz. Pamat mala casovanie 2,5-3-6-3, volta CPU na 1,75 V a pamati na 2,9V. Z AMD Athlona XP 1700+ sme teda dostali AMD Athlon 2600+, pricom pomer AGP/PCI je 66/33 MHz - jednoducho krasa. System sa spraval stabilne, hoci prvy krat pri teste Prime95 nastavenie spadlo, druhy pokus na celu noc vydral (PRIME95 je naozaj dobry na otestovanie stability - aj ked sa vam zda, e system je stabilny nemusi byt tomu tak a PRIME95 vam to "pekne ukae" :) ).
WCPUID
Wcpuid teda potvrdzuje frekvenciu, ktoru som dosiahol. Frekvencia FSB 209 MHz a nasobic 10x.
CPU-Z
CPU-Z sice potvrdilo frekvenciu, horsie to bolo s voltaou, ktora nebola spravna. Údaj 1,568V nie je spravny, pretoe som nastavil 1,75 V. Na druhom obrazku si moete vsimnut reviziu cipsetu.
Sisoft Sandra 2003 Prof.
U klasicky a hojne vyuivany benchmark.
Na prvom obrazku mate popis systemu, na druhom vlastnosti zakladnej dosky a cipsetu (pozrite si osadenie pamati do slotov) a na tretom vlastnosti CPU.
Vysledky benchmarkov - CPU, MMX a cache/pamat. Pre porovnanie ma v Sandre uloeny vysledok AMD Athlona XP 2600+ troska vyssie skóre.
Podme vsak k vysledku priepustnosti pamate na ktory urcite vsetci cakate. No je jednoducho velmi dobra, na druhu stranu mohla byt ovela lepsia ak by som mal aj druhy modul pamate kvalitny a casovania nastavil na 2-6-2-2 pripadne 2-6-2-2. Vtedy by priepustnost urcite dosiahla vysledky 3350/3100 MB/s.
MemTACH v. 0.93
Vysledky v MemTACHu su velmi dobre.
Hwinfo32
Pamatovu priepustnost snad netreba komentovat - pri 200 Mhz FSB a najlepsom casovani pamate mam na doske EPoX 8K3A vysledky okolo 1000 MB/s.
Test-CPU
PCMark 2002
Hodnoty CPU, ale hlavne priep. pamate su vyborne. Vysledok pevneho disku je alostny - sice 15 GB Maxtor je ATA100 a ma 7200 otacok, ale patri k starsim a nemoe sa vyrovnat vykonu modernych pevnych diskov.
Super PI
Super PI je test, ktory sa hojne vyuiva u skandinavskych overclockerov. Staci nechat vypocitat 1 mil. hodnotu - vysledok sa Vam zobrazi v kolónke. Na testovacej zostave bola tato hodnota vypocitana za 51 s. co je velmi dobra hodnota.
3DMark2001
Hodnota v 3DMarku2001 je prekrasnych 9887 bodov. Pouite boli Detonatory 40.72 a graficka karta bola pretaktovana na frekvenciu 230/515 MHz. Vzhladom na to, e sa jedna o graficku kartu GeForce3 Ti 200 je to naozaj dobry vysledok.
Zaver
Co povedat na zaver tejto vycerpavajucej recenzie?
Zakladna doska priniesla viac, ako som ocakaval. Mono by bolo vhodne povedat, e dosky z cipsetom nForce2 mohli prist na trh o trosku skor, ako vysiel cipset VIA KT400. Verim tomu, e by majitelov dosiek s nForce2 cipsetom bolo ovela viac, ako tych s VIA KT400, ale je len otazkou casu kedy viac a viac uivatelov siahne prave po rieseni s nForce2 cipsetom.
K EPoXu 8RDA+ sice nedostanete extra prislusenstvo, ale jej prevedenie je dobre, monosti pretaktovania a ladenia vyborne. Niekto by mono cakal, e doska bude obsahovat aj radic Serial-ATA, ale nie je tomu tak. V podstate v dnesnej dobe zatial nema velky vyznam kupovat zakladne dosky s Serial-ATA, pretoe kym pridu na trh dobre Serial-ATA pevne disky, budu u vonku ovela lepsie radice. Pripadne stale mate monost dokupit pridavny radic Serial-ATA.
Plusy zakladnej dosky 8RDA+: stabilita, monosti pretaktovania (zmena nasobica, FSB, voltae CPU, pamati aj AGP), monost nastavenia pevnej frekvencie AGP (PCI Lock), firewire rozhranie
Minusy zakladnej dosky 8RDA+: nedostatocne chladenie severneho mosta NB (staci len na zakladnu frekvenciu - v pripade taktovania treba chladenie upravit), neprehladne riesenie vstupov / vystupov v pripade pouitia 6 kanaloveho audia (EPoX mohol k doske pribalit rozsirujucu kartu s vstupmi / vystupmi a nebol by problem)
Teda ak ste sa rozhodli kupovat PC a rozhodli ste sa pre platformu AMD je tato doska s nForce2 cipsetom velmi dobrym predpokladom na kupu. Prinasa v pripade pouitia 2 ks. pamati nielen spickovy vykon, ale aj stabilitu a monosti pretaktovania. V pripade pouitia 1 ks. pamate je jej priepustnost niekde pri hodnote priepustnosti VIA KT400.
Ak ste majitelom starsej VIA KT333 zakladnej dosky a ste rozhodnuty pre upgrade a nechcete ist do Intelu, tak sa opat oplati kupit radsej tuto dosku, ako nejaku inu, postavenu na cipsete VIA KT400.
V pripade, e vlastnite novsiu zakladnu dosku VIA KT333/400 cipsetom, tak u zalei len na vas a obsahu vasej penaenky ci do danej dosky "pojdete", alebo nie. Predsa len je ten narast vykonu viditelny, na druhu stranu niekto nebude ochotny investovat.
Zakladna doska sa predava za 5680 Sk s DPH, pricom EPoX 8K9A2+ (VIA KT400 + Serial ATA) stoji 6120 Sk.
Ak mate nejake poznatky, dodatky k recenzii vytvoril som v diskusnom fóre temu tu.
Za zapoicanie dosky na test dakujem spol. IMPERIO, kde si zakladne dosky 8RDA, 8RDA+ moete u dnes zakupit.
S pozdravom Ze Fesic
Prebrate zo stranky testovania hardwaru. Myslel som si ze
to niekoho zaujme.
Linky - Recenzie - Download - Hardware - Software - Videa - Ze Fesic - Linux - STV - Moj Brat
Napal CD - Nforce2 - Notebook - Radeon - SB Live! - Testy - VS -
© Ze Fesic